Estetik Dolgu


Estetik dolgu (Bonding Uygulaması); genellikle diş aralıklarını kapatmak, diş çürüklerinin ve kırıklarını onarmak, çentikli ya da renkleşmiş dişlerin görünümünü değiştirmek için kompozit malzeme kullanılarak onarılması tedavisidir. Bu malzeme yani mikrofil ajanlar, doğal dişlerde diş yüzeyine tutturularak dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarının kolayca giderilmesini sağlar. Hastalar herhangi bir acıya maruz kalmadıkları için anestezi uygulamasına gerek duymaz. Ön bölge estetik dolgu estetik diş hekimliği’nde aynı zamanda genç yaşta yaşanılan travma yada düşme etkisi ile kırılan dişlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Dişlerde estetik amaçlı yapılan dolgular daha parlak ve daha pırıltılı görünüm elde etmek amacıyla uygulanmaktadır. Hem ön dişlerde, hem de arka dişlerde günümüzde bonding uygulamaları rahatlıkla yapılabilmektedir. Bunlar dişlerin kendi renginde olan kompozit dolgu uygulamalarıdır. Diş çürüklerinin tedavisi için amalgam dolguların estetik beklentileri karşılamıyor. Bu sebeple günümüzde porselen ve kompozit dolgu tercih etmektedir.

Porselen Lamina alternatifi olarak uygulanabilen kesim prensibi aynı olan lamina kompozit dolgular mevcuttur. Bu tedavide de lamina da olduğu gibi diş hekimi bir mock-up çalışması yapar. Elde edilen çalışmadan silikon bir index elde eder. Bu silikon yapı bir anahtar yardımıyla dolgu şeklinde uygular. Estetik ön bölge dolgularının malzemeleri ve cilası standart dolgu malzemelerinden farklıdır.

Laminate Veneer uygulamasından farkı, dolgularda çay, kahve ve sigaradan kaynaklanan lekelenmeler oluşabilir. Ayrıca kırılma durumu da daha sık gözlenebilir.