dis-ipi-kullanimi
Diş İpi Kullanımı

Diş ipi kullanımı diş bakımı için oldukça önemlidir. Her ne kadar doğru teknikle, doğru fırça ve macun kullanarak günde 2 dakika dişlerinizi fırçalasanız dahi, diş fırçası dişlerin birbiri ile kontakta olduğu yüzeylere ve diş aralarına erişemez. Bu durumda yemek artıkları bu bölgelerde mahsur kalır ve çürümeler genellikle bu kısımlardan başlar.

Devamını Oku
yuz-egzersizleri
Yüz Egzersizleri

Bir insan yüzünde 43 adet kas bulunur. Karmaşık kas yapısı ve yoğun kas gruplaması nedeniyle bazı insanlarda 43’ten daha az sayıda bulunur. Cilt ile kas arasında yağ tabakası bulunur. Yüze şeklini veren de bu yağ tabakasıdır. Yüz yaşlandıkça, cilt elastikiyetini kaybeder ve kas ile cilt arasındaki yağ tabakası incelir. İncelen yağ tabakası da derinin sarkmasına neden olur.

Devamını Oku
agiz-kokusu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Ağız Kokusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ağız kokusu, kişinin kendisini ve çevresindeki insanları rahatsız eden ağızdan yayılan kötü kokudur. Ağız kokusuna sahip olan kişilerin sosyal çevreleri ile ilgili iletişimleri olumsuz etkilenir ve özgüven problemlerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar, erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla ağız kokusu olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, 20 yaş üzeri bireylerde de gençlere oranla 3 kat fazla gözlemlenmektedir. İleri yaş gruplarında ise kullanılan protezler, tükürüğün akışkanlığını yitirmesi ve hastalıklara bağlı olarak artmaktadır.

Devamını Oku
agiz-kokusu-nedenleri-nelerdir
Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir ?

Ağız kokusu nedenleri uzun süre aç kalma, ilaç kullanımı, burun tıkanıklığı gibi basit sebeplere bağlı olabileceği gibi, ağız içinden kaynaklanan sorunlara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bunu en iyi anlamanın yolu ise uzman bir hekime görünüp gerekli inceleme ve testleri yaptırmaktır. Ağız kokusu toplumda sık karşılaşılan bir problemdir. Kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bu durum kişilerde psikolojik problemlerin yanı sıra iletişim sorunlarına neden olmaktadır. Özellikle maske taktığımız bu günlerde kendi ağız kokumuzu solumak zorunda kalmak hiç hoş bir durum değildir. Ağız kokusu tedavisi yapılırken ağız kokusunun kaynağı tespit edilir. Ağız kokusunun nedenleri 2 başlık altında toplanabilir;

Devamını Oku
dis-fircalama-sirasinda-yapilan-on-hata
Diş Fırçalama Sırasında Yapılan 10 Hata

Diş fırçalama ağız, diş ve diş eti sağlığınızı korumak için yapılması gereken en kolay, en zahmetsiz ve en ekonomik çözümdür. Dişlerinizi günde iki defa fırçalar ve bu esnada aşağıda yer alan hataları yapmaktan kaçınır hepsine ek olarak da 6 ayda bir diş hekimine kontrole giderseniz dişleriniz hayat boyu sizinle kalacaktır.

Devamını Oku