Metal Diş Teli 


Ortodonti uzmanları metal braketleri dişlerin üzerine yapıştırır. Dişlere hiçbir zararı yoktur. Tedavi sonunda kalıcı herhangi bir iz bırakmaz. Yüksek kalite paslanmaz çelik küçük kutucuklardır. En sık kullanılan braket türlerinden biridir. Metal olduğu için kırılma ihtimali en düşük, en sağlam ve en dayanıklı diş teli türüdür.

Braketler yüksek kalite paslanmaz çeliktir. Ortodonti uzmanları bu metal braketlerin ortasından ark teli dediğimiz ince bir tel geçirir ve bu tel braketlere elastik veya tel ile tutturur. Sürtünmenin az olması nedeniyle tedavinin hızlı ilerlemesi avantajlarındandır. İstenirse elastiklerle renklendirir.

Ancak görünüm olarak belirgindir. Tellerin ortodonti tedavisi boyunca dişlerde kalması gerekir. Estetik olarak en ideal görünüme sahip değildir. Ama en hızlı çözümün alındığı yöntem olarak doktorların en çok önerdiği tel çeşididir. Genç yaştaki hastalar, hızlı ve uygun fiyatlı çözüm isteyen tüm hastalar için en ideal tedavi yöntemdir.

“Metal Diş Teli (Metal Braket) diş çürüklerine sebep olmaz ama yine de ağız temizliğine özen gösterilmelidir.”

Herkesin hayali muntazam ve beyaz dişlere sahip olmaktır. Beyaz dişlere sahip olmak artık kullanılan beyazlatma yöntemleri sayesinde oldukça kolaydır. Ama çarpışık dişlerin düzgün olması bu kadar kolay değildir. Eğer dişlerin ilk çıktığı zamandan itibaren bir yapısal bir bozukluk varsa, bu bozukluk yetişkinlik dönemine de yansır. Sonuç olarak kişinin dişleri istediği güzellik algısına uygun olmaz. Dişin kırık olması, çarpışık olması, ek diş olması, yamuk olması gibi nedenler bu güzellik algısını bozan etmenlerdir. Bu tür sorunları gidermenin yollarından biri de diş telleridir. Çeşitli seçenekleri olan ve braket de denilen diş telleri, gülümsemenizin kusursuz olmasını sağlamaya yardımcı olur.

“Braket takıldıktan sonra asitli yiyecekler ya da yapışkan şeyler yememek diş sağlığınız açısından oldukça önemlidir.”

Geçmişte ortodontik tedavide kullanılan braketler ve teller çok kalın ve estetik açıdan rahatsız ediciydi. Bu nedenle erişkin hastalar pek tercih etmiyordu. Bugünün Metal Diş Teli (Metal Braket) geçmişte olduğundan çok daha küçük ve daha az dikkat çekicidir. Yeni teknoloji aynı zamanda dişleri daha hızlı ve çok daha az rahatsızlık tedavi etmemize olanak vermektedir.

Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle ortodonti uzmanı dişlerde çürükler varsa temizler. Ek olarak diş eti rahatsızlığı varsa tedavi etmesi için periodontoloji uzmanından destek alır. Ardından diş ölçümlerini ve gerekli planlamaları yapar. Panoramik röntgen çeker. Sonrasında yüz, ağız ve çene fotoğraflar. Son olarak alt çene ve üst çenenin ölçümleri yapar.